Akcja BohaterON w naszym dąbrowskim przedszkolu

24.09.2021

 

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

 

W Niepublicznym Przedszkolu ArcelorMittal Poland "Równe Przedszkolaki" po raz pierwszy udział w akcji wzięliśmy jako grupa czterolatków. Wówczas dzieci wykonały przepiękną kartkę dla jednego z żyjących Powstańców - Pani Hanny Zawistowskiej – Nowińskiej o pseudonimie „Hanka Zerwicz”.

 

Ze względu na wybuch pandemii odpowiedź dostaliśmy dopiero w tym roku, niemniej jednak dzieci były wzruszone, gdy słuchały treści kartki od Pani Hanny.
 

 
W tym roku, już jako grupa sześciolatków, również postanowiliśmy wziąć udział w tym niezwykle ważnym wydarzeniu. Podczas warsztatów poznaliśmy historię II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego. Dowiedzieliśmy się czym jest wojna, konflikt, patriota, powstanie, ale przede wszystkim bohater. Dzieci zrozumiały, że dbając każdego dnia o swoją ojczyznę oraz pomagając innym też są bohaterami i patriotami.

 

Dzięki poznaniu postaci Władka, bohatera teatrzyku pt.: „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” dowiedzieliśmy, jakie cechy charakteryzują prawdziwego bohatera, czyli odwaga, empatia, zaangażowanie oraz bezinteresowność.
Podczas burzy mózgów wyłoniliśmy pomysły na sposoby okazywania odwagi oraz rozwiązywania konfliktów. W trakcie zajęć dramowych wykonaliśmy pacynki myszek, które mają pomagać nam rozwiązywać spory i kłótnie.

 

Dzieci bardzo chętnie brały udział w warsztatach. Wzbogaciły swoja wiedzę o naszym kraju i jego burzliwej historii. Zrozumiały, jak bardzo ważna jest odwaga oraz patriotyzm. Nauczyły się również, jak ważne jest rozwiązywanie sporów oraz konfliktów poprzez spokojną rozmowę oraz konstruktywny dialog. Mając w pamięci przeszłość twórzmy przyszłość!
 
Wioleta Goińska