Metoda projektu "Kuchnia"

04.06.2018

Metoda realizowana była w Niepublicznym Przedszkolu ArcelorMittal Poland 'Równe Przedszkolaki" w grupie 2 i 3 latków w kwietniu br.

W ramach pracy metodą projektu, po obserwacji dzieci podczas ich ulubionych zabaw oraz po wspólnie przeprowadzonej rozmowie wybraliśmy temat projektu „Kuchnia”.  W kwietniu przeszłyśmy od teorii do konkretnych działań z dziećmi. Ustaliłyśmy, że projekt będzie trwał cały kwiecień. Dzieci chętnie przystąpiły do działań, tworząc wspólnie z nauczycielami siatkę wiedzy oraz kącik tematyczny z materiałów przyniesionych przez siebie i rodziców.

Wspólnie z dziećmi stworzyliśmy listę pytań „Co chcielibyśmy dowiedzieć się o kuchni?” Oto przykłady niektórych z nich:

  • jakie są naczynia i urządzenia kuchenne?
  • jak się robi pieczone banany i spaghetti?
  • jakie są przyprawy kuchenne?

Następnym etapem naszego projektu była wizyta ekspertów, podczas której dowiedzieliśmy się na temat książki kucharskiej, pizzy, spaghetti i pieczonych bananów.

 

Uczestniczyliśmy również w wycieczce do hotelu Holiday Inn w Dąbrowie Górniczej, gdzie zwiedzaliśmy kuchnię, po której oprowadzał nas sam kucharz, pokazując wyposażenie  i odpowiadając nam na nurtujące nas pytania. 

 

W ramach zakończenia projektu postanowiliśmy stworzyć naszą książkę kucharską z potraw najbardziej lubianych przez dzieci.

 

Opracowanie:
mgr Natalia Piegza
lic. Elżbieta Szczudło