Metoda Projektu w Akademii Małych Pociech

06.05.2019

Metoda projektu jest to metoda, która zakłada znaczną samodzielność i odpowiedzialność u dzieci. Metoda ta jest czasochłonna i wymaga  reorganizacji ze strony nauczyciela jego czasu pracy, a także stylu pracy. Ogromnie ważna jest postawa nauczyciela, który powinien być partnerem współdziałającym z dziećmi. Jego rola polega na zachęcaniu dzieci do podejmowanych działań, a także  stymulowaniu ich rozwoju.

Projekt „Roślina - kwiat” jest pierwszym  tematem  zrealizowanym  metodą  projektu w grupie 3 - latków. Na początku marca stworzyliśmy siatkę dotyczącą tego, co już wiemy o kwiatach, a następnie spisaliśmy zagadnienia o których dzieci chciałby się dowiedzieć czegoś więcej.

W ramach projektu  poznaliśmy mnóstwo informacji na temat kwiatów.  Omówiliśmy ich budowę,  zapoznaliśmy się z rodzajami i kolorami kwiatów, poznaliśmy sposoby odżywiania się kwiatów. Podczas trwania projektu wykonaliśmy wszelkiego rodzaju prace plastyczne przy użyciu różnych technik plastycznych. Prowadziliśmy eksperyment – czego potrzebuje roślina by rosnąć? Założyliśmy kącik hodowli kwiatów cebulkowych, a następnie sadziliśmy kwiaty w ogrodzie. Uczestniczyliśmy w różnych wycieczkach m.in. w wycieczce do kwiaciarni.

Projekt zakończyliśmy występami dla przedszkolaków z innych grup, na których podzieliliśmy się zdobytą wiedzą na temat kwiatów i zaprezentowaliśmy album  poznanych roślin cebulkowych.

Wychowawca: mgr Anna Wróblewicz - Madej