Program z Pandą w Przedszkolu ArcelorMittal Poland "Równe Przedszkolaki"

24.11.2021

Dlaczego Program z Pandą

 

Grupa sześciolatków z Przedszkola ArcelorMittal Poland "Równe Przedszkolaki" z Dąbrowy Górniczej wzięła udział w kolejnym tegorocznym niesamowitym projekcie.

 

Program z Pandą został stworzony przez Fundację WWF z myślą o dzieciach, aby od najmłodszych lat edukować i kształtować postawy proekologiczne. Dzięki ciekawym scenariuszom i pomocom dydaktycznym dzieci chętnie odkrywały świat przyrody i inspirowały się do jej ochrony.

 

To od nas zależy przyszłość naszej planety!

 

Podczas warsztatów przedszkolaki dowiedziały się, jak bardzo zmienił się świat zwierząt. Wspólnie policzyliśmy, ile osobników liczą zagrożone wyginięciem niedźwiedzie, rysie czy wilki. Dzieci dowiedziały się, że niektóre zwierzęta żyją w dużych stadach i są bardzo rodzinne, a niektóre wolą żyć w samotności i ukryciu. Dzięki zabawie w tropicieli nauczyliśmy się rozpoznawać ślady zwierząt, a przy okazji stworzyliśmy ekwipunek ekoturysty. Przypomnieliśmy sobie, jak należy zachowywać się w lesie, w górach czy na łące. Wykorzystując elementy dramy zamienialiśmy się w wilka, rysia i niedźwiedzia.

 

Dzieci tworzyły łańcuchy pokarmowe, dzięki czemu zrozumiały, że w przyrodzie ważny jest nawet najmniejszy owad. Podczas tworzenia makiety same doszły do wniosków, że człowiek bardzo ingeruje w przyrodę, na własne potrzeby coraz bardziej pomniejsza tereny naturalnego występowania dzikich zwierząt, a zmieniając bieg rzek pozbawia ich wody i pokarmu. Przedszkolaki już wiedzą, że ludzie i zwierzęta muszą żyć w zgodzie i wzajemnym szacunku, ponieważ nie możemy istnieć bez siebie. To od nas zależy przyszłość naszej planety.