Przedszkolaki w Krakowskiej Jaskini Solnej

27.02.2018

W dniu 19 lutego 2018 dzieci oraz nauczycielki z Akademii Małych Pociech w Krakowie wybrały się do Krakowskiej Jaskini Solnej.

 

Grota solna wykorzystuje dobroczynne właściwości soli. Sól napina i oczyszcza skórę, chroni ją przed wolnymi rodnikami. Zawarty w niej jod wzmacnia śluzówkę, co wpływa na odporność organizmu. Dzieci zwróciły uwagę na ściany niewielkiego pomieszczenia wyłożone blokami solnymi. Kolorowe lampki (także solne) umieszczone w ścianach rozjaśniałyn bladoróżowe bryły i sprawiły, iż przedszkolaki poczuły się jak w bajce.

Podłogę pokrywają solne kryształki, którymi dzieci bawiły się jak w piaskownicy. Temperatura we wnętrzu utrzymywana jest na stałym poziomie 23-24 st. C, natomiast wilgotność nie przekracza nigdy 45 proc. System podgrzewania i przedmuchiwania słonych murów sprawia, że sól paruje, jonizując ujemnie powietrze oraz nasycając je cennymi dla zdrowia biopierwiastkami.

                  
Kojąca muzyka, świergot ptaków, szum wody spływającej po kamieniach, baśniowy wystrój  wpłynęły korzystnie na odprężenie ciała  oraz wyciszenie umysłu. Podczas pobytu dzieci bawiły się solą jak piaskiem, wykorzystując do tego celu specjalnie przygotowane drewniane zabawki: wiaderka, foremki, auta, łopatki, kącik kuchenny z akcesoriami. Pobyt w grocie był bardzo atrakcyjny i zapewnił niezapomniane doznania dla naszych zmysłów i ciała.