Śląski Festiwal Nauki

24.01.2019

Katarzyna Kulik – prezes Fundacji Nasze Dzieci już po raz drugi wzięła udział w charakterze wolontariusza w największym w południowej Polsce święcie popularyzatorów nauki – Śląskim Festiwalu Nauki. W ubiegłym roku była przewodnikiem po Festiwalu grup zorganizowanych, głównie wycieczek szkolnych i przedszkolnych, a tym razem koordynowała wywiady badające wśród odwiedzających wrażenia i opinie nt. Festiwalu.

Wydarzenie zorganizowały w dniach 12-14 stycznia br. śląskie uczelnie wraz z Miastem Katowice przy wsparciu wielu znamienitych osób i wolontariuszy.

Wolontariusze zostali podzieleni na grupy zadaniowe odpowiedzialne za wsparcie poszczególnych obszarów: rejestrację uczestników, obsługę grup, poszczególne obszary wiedzy, strefę dziecka, salę audytoryjną, sceny, służby informacyjne, strefę wynalazców Off Science, strefę sal konferencyjnych.

Zainteresowanie imprezą było ogromne. Festiwalowe wydarzenia przyciągnęły ponad 30 tys. osób. Według zwiedzających zaproponowana przez pomysłodawców formuła na popularyzację nauki to strzał w dziesiątkę!

Na potrzeby Festiwalu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach utworzono kilka stref tematycznych (nauki ścisłe, nauki techniczne, medycyna i zdrowie, strefa dziecka, strefa kosmiczna, nauki humanistyczno-społeczne, przyroda, strefa sportu, strefa OFF Science, Laserowy Show Naukowy, E-sport Point), trzy sceny, zagospodarowano sale konferencyjne i audytoryjną. Przestrzenie te wypełniono wieloma formami aktywności: pokazami, warsztatami, eksperymentami, wykładami, spotkaniami autorskimi, koncertami, czyli 600. bezpłatnymi propozycjami w wolnym dostępie. Wśród nich m.in.:

• Warsztaty konstruowania rakiet na sprężone powietrze.
  • Energetyczne doświadczenia i eksperymenty.
  • Podróż do wnętrza człowieka.
  • Jak zawładnąć energią pola elektromagnetycznego?
  • Kto przetrwa w sytuacji ekstremalnej? O lotach w kosmos i nie tylko.
  • Po nitce do kłębka – jak administrator  sieci wie, gdzie i co robisz?
  • Mechatronika w proekologicznych zastosowaniach.
  • Łazik marsjański Raptors.
  • Chemia Harry’ego Pottera dla dzieci i młodzieży.