Wrzosowe Wzgórze - pierwsze prace już za nami :)

30.09.2013

Od 16 września br., na terenach zielonych Niepublicznego Przedszkola ArcelorMittal Poland "Równe Przedszkolaki" w Dąbrowie Górniczej, prowadzimy prace związane z założeniem wrzosowiska i kompozycji z miniaturowymi roślinami - Zakątka Wrzosowe Wzgórze.

Zakątek ten jest częścią szerszej koncepcji budowy mini ogrodu botanicznego przy Przedszkolu pod nazwą "Tajemniczy Ogród" i jest realizowany z dofinansowaniem ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zakupiliśmy już piasek, torf kwaśny oraz ziemię humusową.

Zgodnie z projektem, wytyczyliśmy teren pod wrzosowisko, usunęliśmy 30 cm podłoża oraz wywierciliśmy otwory, które następnie wypełniliśmy piaskiem. Następnie całość wypełniliśmy piaskiem na wys. 3 cm, a na wys. 5 cm piaskiem wymieszanym z torfem kwaśnym, po czym na wys. 25 cm torfem kwaśnym wymieszanym z ziemią humusową.

Z terenu przeznaczonego pod kompozycję z miniaturowymi roślinami zerwaliśmy darń i obniżyliśmy teren o ok. 5 cm poniżej obrzeża betonowego ścieżki. Usunęliśmy również fragment chodnika.

Ww czynności zostały wykonane przy wsparciu wolontariuszy Fundacji Nasze Dzieci.

I tak na przykład 28 września czternastu wolontariuszy wykonywało prace związane z przewiezieniem i rozplantowaniem piasku, ziemi i torfu, zgodnie z zalecanymi proporcjami i ilościami itd. Przed przystąpieniem do prac, zostali zapoznani przez specjalistę z zakresu bhp z ryzykiem dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywaniem tych czynności. Naszym dzielnym i pracowitym wolontariuszom, z całego serca dziękujemy!!!

Następny etap - nasadzenia roślin, wykonamy za dwa i trzy tygodnie, gdy nasypane podłoże osiądzie.

Drodzy Rodzice, Wolontariusze Fundacji Nasze Dzieci, serdecznie zapraszamy Was do współpracy.
Terminy prac w ogrodzie zamieścimy na tablicy ogłoszeń w przedszkolu, gdzie wywiesimy również listę zapisów.
Zgłoszenia można przesyłać również mailowo na adres: FundacjaNaszeDzieci@arcelormittal.com.

Osoby, które chciałyby udzielić dodatkowego wsparcia, prosimy o bezpośredni kontakt z FundacjaNaszeDzieci@arcelormittal.com, tel. 795-547-361.

Serdecznie zapraszamy!cheeky

Dodatkowe informacje: