Zakładamy mini ogród botaniczny!

19.09.2013

Z ogromną radością informujemy, że przystępujemy do założenia mini ogrodu botanicznego pod nazwą "Tajemniczy Ogród" przy Niepublicznym Przedszkolu Arcelormittal Poland "Równe Przedszkolaki" w Dąbrowie Górniczej. Całkowita wartość projektu wynosi 32.827,00 PLN. Na realizację zadania otrzymaliśmy dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach w kwocie 9.574,00 PLN.

Prace przygotowawcze związane z udziałem w konkursie rozpoczęły się z inicjatywy Fundacji Nasze Dzieci wiosną br.

Podczas pierwszego spotkania w dniu 27 marca br. ustaliliśmy m.in., że koordynatorem projektu będzie wieloletni przyjaciel i wolontariusz-współpracownik Fundacji oraz pracownik ArcelorMittal Poland - Paweł Szostak. W pracach związanych z przygotowaniem wniosku uczestniczyli również  inni pracownicy ArcelorMittal Poland - przyjaciele Fundacji (Andrzej Kleczko, Damian Dyrka, Katarzyna Karcz-Mączka, Agnieszka Miernik, Maja Kamińska, Grzegorz Gieniec, Dariusz Zych), a także przedstawiciele Fundacji i Przedszkola.

Projekt ogrodu podzielony został na zakątki tematyczne. Każdy zakątek służyć będzie innemu doświadczeniu, pobudzaniu różnych zmysłów.

W ramach zadania, na które otrzymaliśmy wsparcie z WFOŚiGW, powstaną dwa zakątki. Pierwszy zakątek „Wrzosowe Wzgórze” realizować będziemy w okresie pomiędzy 16 września a 25 października br. Na obszarze o powierzchni 328 m2 utworzymy wrzosowisko i kompozycję z miniaturowymi roślinami. W tym miejscu znajdzie się pokaźna kolekcja wrzosów i innych spokrewnionych z nimi roślin z grupy wrzośców. Różnokolorowe rośliny będą kwitły od wiosny do jesieni. Na terenie tym pojawią się również pięknie kwitnące azalie i różaneczniki.

Następnie, wiosną przyszłego roku zakładać będziemy Zakątek Zmysłów i Doświadczeń, czyli labirynt ze 175 metrów żywopłotu z żywotnika zachodniego. Przejście labiryntu będzie wiązało się z rozwiązywaniem wielu zadań, dokonywaniem eksperymentów oraz poznawaniem przyrody poprzez różne zmysły.

Do labiryntu będą prowadzić trzy wejścia o różnym stopniu trudności trasy, a w samym labiryncie będzie znajdować się sześć pokoi, w których będzie można nauczyć się czegoś innego. Przed labiryntem będzie znajdować się również ścieżka dotykowa, składająca się z pięciu skrzynek wypełnionych różnymi materiałami, które dzieci poznawać będą poprzez dotyk.

Więcej materiałów już wkrótce!
Serdecznie zapraszamy Państwa do śledzenia informacji związanych z realizacją projektu :)
Osoby zainteresowane wsparciem projektu, prosimy o kontakt:
FundacjaNaszeDzieci@arcelormittal.com, kom. 795-547-361.

Opublikowała: Katarzyna Kulik.