Przesiewowe badania stóp i wad postawy u dzieci

08.10.2021

 

W związku z Tygodniem Zdrowia, 30 września w przedszkolu "Równe Przedszkolaki" w Dąbrowie Górniczej, a 4 października w "Akademii Małych Pociech" w Krakowie, przeprowadzone zostały przesiewowe badania mające na celu ocenę postawy ciała u dzieci oraz badania podoskopowe - komputerowe badania stóp. Celem akcji było zbadanie „Jaka jest kondycja postawy ciała i stóp wśród dzieci w wieku przedszkolnym po blisko dwuletnim okresie pandemii Covid-19?”.
 

Badania zostały przeprowadzone w sposób bezpieczny i przyjazny dziecku. Podczas badania dzieci stawały na magicznym czerwonym pudełku (podoskop diagnostyczny RGB z kamerą Full HD), które skanowało ich stopy, a potem przeprowadzający badania fizjoterapeuta sprawdzał czy postawa ciała przedszkolaków jest prawidłowa, zachęcając dzieci łaskotkami oraz opowiadaniami o tym, co i dlaczego wykonuje. Pojedyncze badanie zajmowało kilka minut, było bezbolesne i bezinwazyjne - przyjazne dziecku.

 

Łącznie w obu przedszkolach, do których uczęszczają również dzieci spoza ArcelorMittal, przebadanych zostało 94. dzieci. Zbiorcze wyniki przeprowadzonej akcji pokazują, że tylko 44,7% przebadanych dzieci ma prawidłowe wyniki. Zagrożonych wadą stóp jest 37,2% dzieci, zagrożonych wadą postawy jest 30,9% dzieci, a zagrożonych wadą postawy i wadą stóp jednocześnie jest 17% dzieci.

 

Przesiewowe badania stop i postawy ciała są bardzo potrzebne, bo w obecnych czasach  coraz więcej dzieci ma problemy z podstawą. Pandemia Covid-19, z nauką zdalną i ograniczoną aktywnością fizyczną, dodatkowo wpłynęła na pogłębianie się wad podstawy u dzieci. 

 

Im wcześniej wykryje się nieprawidłowości w rozwoju, tym szybciej za pomocą terapii i ćwiczeń fizjoterapeutycznych można je poprawić. Warto zacząć od dobrych nawyków już w domu. Układ nerwowy dziecka bardzo szybko reaguje na nowe, prawidłowe wzorce postawy. Dlatego to o wiele szybciej u dziecka zaobserwujemy poprawę funkcjonalną niż u osoby dorosłej.

 

Zwracajmy uwagę jak dziecko siada, gdy się bawi, czy jest w stanie przez dłuższy czas siedzieć w prawidłowej postawie? Czy nie siada z nogą pod pupą, albo jedząc czy rysując, nie opiera się ciągle na jednym łokciu? Z pozoru błahe, nieprawidłowe nawyki mogą dziecku wejść w krew i stać się jego stałą postawą. Pamiętajmy również, że aktywność fizyczna i odpowiednia dawka ruchu może być pomocna przy dbaniu o prawidłową postawę, jednak nie zastąpi indywidualnie dopasowanych ćwiczeń, mających na celu pracę nad konkretnymi mięśniami. Prawidłowa postawa ma pozytywny wpływ na cały organizm dziecka.

Akcja profilaktyczna została zorganizowana wspólnie przez ww. przedszkola i Fundację Nasze Dzieci w ramach działalności w zakresie ochrony i promocji zdrowia. Koszt firmy przeprowadzającej badanie został sfinansowany ze środków 1% pdof.

 

Opracowanie: Karolina Męcik, Katarzyna Kulik